HoneywellSKU: HON-YTL9160AR1000/U
Price:
Description
Honeywell YTL9160AR1000/U - Thermostat Wireless Programmable/Non Programmable
Features:
  • Wireless Installation - eliminates opening walls for system or control upgrades
  • Precise Temperature Control - on the wall where it belongs, for optimal sensing and comfort
  • Electronic Programmable Thermostat - enables energy savings of up to 33%
  • User-friendly, Plain-language Interface - easily adjust your comfort settings
  • Compatible Wireless Accessories - for added comfort and convenience
Product Specifications:
  • Application - Electric Heating; Baseboard heater; Convector or Fan-forced Heater
  • Dimensions (in.) - Thermostat: 5.13 in. high x 3.22 in. wide x 1.14 in. Deep; Relay: 3.03 in. high x 2.49 in. wide x 1.28 in. Deep; Antenna: 2.89 in. high x 2.63 in. wide x 1.16 in. Deep
  • Includes - TLM1110R1000 Equipment Interface Module
  • Comments - English Only User interface. For French User Interface, use Aube YTA7210-AR-SPK
  • Mounting - Vertical
  • Electrical Ratings - Minimum Load: 0.4 A (resistive only) 100 W @ 240 Vac, 50 W @ 120 Vac; Maximum Load: 12.5 A (resistive only), 3000 W @ 240 Vac, 1500 W @ 120 Vac
  • Frequency - 50 Hz; 60 Hz
  • Approvals, Underwriters Laboratories Inc. - Approved
  • Electrical Connections - 6 in. (150 mm) tinned copper lead wires
  • Supply Voltage - 100 to 240 Vac
  • Operating Temperature Range (F) - Thermostat: 32°F - 122°F; EIM: -4°F - 140°F
  • Operating Temperature Range (C) - Thermostat: 0°C - 50°C; EIM: -20°C - 60°C
  • Approvals, Federal Communications Commission - Communication
  • Power Method - Thermostat: Battery; EIM: Hardwired
  • Sensor Element - Thermistor
  • Differential Temperature (F) - 1°F
  • Differential Temperature (C) - 0.5°C
  • Ambient Temperature Range (F) - 32 F to 104 F
  • Ambient Temperature Range (C) - 0 C to 40 C
  • Switching Action - SPST
  • Switch Type - Relay
  • Approvals, NEMA Standard - Energy Aware
  • Programmability - 5-2 Day or 7 Day Program
  • Setting Temperature Range (F) - 41°F - 86°F
  • Setting Temperature Range (C) - 5°C - 30°C