HoneywellSKU: HON-V8043G1125/U
Price:
Description
Honeywell V8043G1125/U - Zone Valve 24V 1/2
Honeywell V8043G1125/U - Zone Valve 24V 1/2" Invert Flare N.C
Features:
  • All models may be installed without disassembling the valve.
  • Compact construction for easy installation.
  • Actuator motor may be replaced without removing the valve body or draining the system.
Product Specifications:
  • Application - Hydronic Control
  • Dimensions (in) - 4 in. high x 3 5/8 in. wide x 2 3/8 in. deep
  • Includes - Less Adapters
  • Frequency - 50 Hz; 60 Hz
  • Approvals, Canadian Standards Association - CSA Certified: File 1322
  • Operating Humidity Range (% RH) - 5 to 95% relative humidity, non-condensing
  • Voltage - 24 Vac; Power Consumption--7.7 VA
  • Timing - Nominal Open--15 sec
  • Ambient Temperature Range (F) - 125 F Maximum
  • Ambient Temperature Range (C) - 52 C Maximum
  • Connection Type - Inverted Flare
  • Body Pattern - Two-way, Straight-through
  • Pipe Size (inch) - 1/2 in
  • Current Draw - 0.32A
  • Fluid Temperature (C) - 10 C to 93 C
  • Fluid Temperature (F) - 50 F to 200 F
  • Maximum Differential Pressure Ratings (Close-off) (psi) - 20 psi
  • Maximum Differential Pressure Ratings (Close-off) (kPa) - 138 kPa
  • Electrical Connections (in.) - 18 in. leads
  • Capacity (Cv) - 3.5 Cv
  • Valve Action - Spring return to close
  • Valve Type - Zone Valve
  • Materials (Body) - Brass
  • Materials (Seat) - Brass
  • Materials (Stem) - Stainless Steel
  • End Witch Rating - 50 VA pilot duty @ 24 V; 4.4 A running with 26.4 A inrush @ 120 V
  • Actuation - Two position
  • De-energized Position - Normally Closed
  • Static Pressure Rating (psi) - 125 psi